#

Kaynak Ödünç Verme

 

KURALLAR

 

Yayın ve Süre Sınırı 
 
1. Ödünç verme hizmeti ile ilgili yayın sayısı ve kullanım süresi sınırları aşağıdaki gibidir:
 
Akademik personel - 10 kitap, 30 gün
 
İdari personel - 10 kitap, 30 gün
 
Doktora öğrencileri - 5 kitap, 15 gün
 
Yüksek lisans öğrencileri - 5 kitap, 15gün
 
Lisans ve önlisans öğrencileri - 5 kitap, 15 gün
 
 
Ödünç Verme ve İade İşlemleri 
 
2. Ödünç verme işlemi sırasında, kütüphane kimlik kartı gereklidir. Ödünç alma işlemi sırasında lütfen kimlik kartlarınızı yanınızda bulundurunuz ve banko görevlisine gösteriniz.
3. Ödünç alınan yayınlar iade süresi içinde iade edilmelidir. İade süresini aşmış her bir yayın için yönetim tarafından belirlenen gecikme bedeli alınmakta olup 3 defa periyodik kitap iadesini geciktiren kullanıcı 6 ay süre ile ödünç kitap alamaz.
4. Kullanıcı üzerinde iade süresini aşmış yayın varsa veya kullanıcı üzerinde ödenmemiş gecikme bedeli bulunuyorsa, yayınlar iade edilmeden ve gecikme bedeli ödenmeden yeni yayın ödünç alınamaz.
Uzatma İşlemi 
5. Ödünç aldığınız yayın, aynı süreyle 2 kere daha uzatılabilir. Uzatma işlemi için Ödünç Verme Bankosuna gelerek işlem yaptırabilirsiniz, ayrıca akademik personel, idari personel, doktora ve yüksek lisans öğrencileri web üzerinden Özel Oturum açarak da uzatma işlemini gerçekleştirebilir. İade süresi geçmiş yayın için uzatma işlemi yapılmaz. Üzerinizde iadesi gecikmiş yayın bulunuyorsa iadesi gecikmemiş diğer yayınlara uzatma işlemi yapılamamaktadır.
Ödünç Yayının Kullanımı 
8. Ödünç alınan yayınların özenle kullanılması ve yıpratılmaması gerekmektedir.
Yıpratılan ve Kaybedilen Yayın İşlemleri 
9. Ödünç alınan yayının yıpratılması veya kaybedilmesi durumunda, yıpratılan veya kaybedilen yayın öncelikle piyasadan aynen temin ettirilir, Bunun mümkün olmadığının belgelenmesi halinde, yayının yönetim tarafından belirlenen değeri alınır. Ayrıca tahakkuk eden gecikme bedeli alınır.
Diğer Hususlar 
10. Bir yayının kimin üzerinde olduğuna ve bir kullanıcı üzerinde hangi yayınların bulunduğuna dair bilgi kullanıcının kendisinden başkasına verilmez.
11. Danışma kaynakları ve tezler ödünç verilmez, kütüphane içinde kullanılır.
12. Gerektiğinde Daire Başkanlığı, iade süresi dolmadan kullanıcıdan yayını geri isteyebilir.
13. Ödünç verme bankomuz, hafta içi akademik yıl içinde 08:00 - 19:30 arası ; Cumartesi-pazar günleri kapalıdır.(Yaz döneminde hafta içi 08:00- 17:00 arası açıktır.)
14. Günü geçen Kitaplar için Her kitap için  Günlük  10 kuruş cezası var + cezalı kitap aynı gün verilmiyor
 
ÖZEL OTURUM AÇMA 
 
Üniversitemiz ana web sayfasından Kütüphane linkine tıklayınız. Kütüphane ana web sayfasından Katalog Tarama seçeneğinetıklayınız. Kütüphane Kataloğu sayfası açılacaktır. Gelen sayfada sol üst köşedeki Oturum Aç butonuna tıklayarak oturum sayfasına girebilirsiniz.
Açılan sayfada Üye Kodu alanına TC. Kimlik Numarası, şifre alanına da şifrenizi yazıp Oturum Aç butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz. İlk kullanım için şifreniz 1 olup, şifrenizi Özel Oturumunuza girdikten sonra Şahsi Bilgilerim alanından değiştirebilirsiniz. 
"Üye Kodu"nuzu ve "şifre"nizi girdiğinizde sistem sizi otomatik bir mesajla karşılayacaktır. Giriş yaptıktan sonra, kendi özel oturumunuz üzerinden sorgu yapabilir, üzerinizdeki yayınları uzatabilirsiniz. Ayrıca, Listem özelliği ile kendi yayın listenizi de oluşturabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sayfanın yukarısındaki menülerden işlem yapabilirsiniz. İşleminiz bittikten sonra sağ üst köşede isminizin yanındaki butona tıklayarak oturumu kapatmayı unutmayınız.
Özel Oturum alanındaki menüler ve açıklamaları şöyledir; 
Şahsi Bilgilerim - Kişisel bilgilerinizi kontrol edebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz alandır. Şifrenizi buradan değiştirebilirsiniz. Lütfen şifrenizi sadece sizin bileceğiniz ve kolay tahmin edilemeyecek şekilde değiştiriniz. Şifre kullanımıyla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız kütüphaneye başvurunuz. Bu alanda yapmanız gereken bir diğer değişiklik, sürekli kullandığınız e-posta adresinizi kaydetmenizdir. Lütfen e-posta adresinizi kaydediniz. Sistemimizde kayıtlı şahsi bilgileriniz ödünç verme hizmetinin daha sağlıklı yürümesi içindir, bu bilgiler 3. şahıslara bilgi vermek amacıyla kullanılmaz.
Üzerimdekiler - Ödünç aldığınız ve şu an üzerinizde olan yayınları görebileceğiniz alandır. Bu alanda, yayına ait bilgilerin yanı sıra, ödünç alma ve iade tarihini de görebilirsiniz. Kütüphane yönetimi akademik personel, idari personel, doktora ve yüksek lisans, lisans öğrencileri için web üzerinden uzatmaya izin vermektedir. İade tarihine 2 gün kala "Üzerimdekiler" alanındakiuzatma ikonu aktif hale gelecektir. Bu ikona tıklayarak web üzerinden uzatma yapabilirsiniz. Ödünç alınan yayın aynı süreyle 2 kere daha uzatılabilir. Eğer uzatma yapılacak yayının iade tarihi geçmiş ise uzatma ikonu aktif olmayacaktır, bu durumda yayının iadesi gereklidir. Üzerinizde iadesi gecikmiş yayın bulunuyorsa iadesi gecikmemiş diğer yayınlara uzatma işlemi yapılamamaktadır. 
İadelerim - Daha önce ödünç alıp iade ettiğiniz yayın bilgilerini görebileceğiniz alandır.
Arşivim - İadelerim alanında bulunan (iade ettiğiniz) yayınlar belli dönemlerle arşivlenecektir. Bu alan, bu arşiv bilgilerinin yer aldığı alandır.
Ayırttıklarım - Ayırtma yaptığınız yayınları görebileceğiniz alandır. Özel oturumunuzda yaptığınız sorguda ödünçte olan materyaller için ayırtma butonu çıkacaktır, bu butona tıklayarak ayırtma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yayın iade edildiğinde sizin adınıza 3 gün bekletilecektir. Sistemimizde kayıtlı e-posta adresiniz varsa, ayırttığınız yayın iade edildiğinde sistem sizi e-posta yoluyla bilgilendirecektir.
İlgi Alanlarım - Şahsi Bilgilerim alanı içindeki İlgi Alanı bölümüne anahtar kelime girildiğinde aktif hale gelen bir alandır. Ayırttıklarım ve Listem seçenekleri arasında yer alır. Girdiğiniz anahtar kelimeye göre, yeni gelen yayınların listelendiği alandır.
Listem - Özel oturumunuz üzerinden sorgu yaptığınızda istediğiniz yayınları listenize ekleyebilirsiniz. Özel Oturumunuzda yaptığınız taramalarda çıkan yayın listesinde kayıtların en sağında yer alan ikonla ("Seçim listeme ekle" ikonu) istediğiniz yayınları listenize ekleyebilir, kendi yayın listenizi oluşturabilirsiniz.
 

5869 kez görüntülendi.


İndir